Ahşap Kapılar Nasıl Temizlenir ?

Herkesin evlerinde bulunan tahta ve ahşap kapıların nasıl daha iyi temizleneceğini sizler için bu yazımızda yazdık. Özellikle kadınların daha çok ilgilendiği bu temizlik yöntemleri için onlara tüyo vermeye devam ediyoruz.

Ahşap kapılar pimapen kapılar ve normal renkli kapılara göre daha doğal yöntemlerle yapıldığı için temizlikleri de bir o kadar doğal olmalıdır. Yanlış temizlik yöntemleri yapıldığı takdirde oldukça sıkıntı yaratan durumlarla karşılaşacağımız ahşap kapı temizliğinde önemli tüyolar sizlerle aşağıda yer almaktadır.

Ahşap Kapılarda Doğal Temizlik Nasıl Yapılır ?

Ahşap kapılar diğer kapılardan farklı olduğu için deterjan veya kimyasal ilaçlar asla kullanılmamalıdır. Kimyasallardan elde edilecek lekeler ahşap kapıya yapışarak kapının özelliğini kaybetmesine sebep olabilir. Ahşap kapılar önce ıslak bir bezle fazla sert müdahale edilmeden tozu alınacak kadar silinmelidir. Kapılarda ıslaklık izleri kalacağı için bu izler içinde kuru antiseptik bezlerle kurulayarak temizlemelisiniz.

Ahşap kapıların rengini kaybetmemesi için bezlerinizi sert bir şekilde sürtmemelisiniz. Ahşap kapıların çoğunda doğal vernik olduğundan dolayı kapılarda doğal koku bulunacaktır. Bu kokuyu kapınız yavaş yavaş geçirmeye başlarsa marketlerden veya internet üzerinden ahşap kapı besleyici özellikli cam-sil alıp bez yardımı ile temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Ahşap kapıların bakımı zor olduğundan dolayı 2-3 senede bir marangoz yardımı ile vernik veya koku yardımı alabilirsiniz.

  • Mobilya Cilası Kullanın

Ahşap kapıların rengini ve doğal kokusunu kaybetmemesi için mobilya cilası ilaçları veya direkt mobilya cilası kullanabilirsiniz. Bu mobilya cilası sayesinde ahşap kapılar özelliklerini kaybetmez ve olduğu gibi doğal kalmasını sağlar.

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.