Airbag Nedir Ve Nasıl Çalışır ?

Tüm araçlarda yapım aşamasında bulunması zorunlu olan ve aracın içindeki insanların canını korumaya çalışan sisteme airbag(hava yastığı) adı verilir.

Araçların kaza sırasında hemen açılarak içindeki insanların ve canlıların darbe almasını engelleyen sistem olan airbag, çok kısa sürede açılarak sizi darbelerden korur. Her araçta bulunan ve bulunmak zorunda olunan airbag sisteminin nasıl çalıştığını ve özelliklerini sizler için bu yazımızda yazdık.

Airbag Nasıl Çalışır ?

Hava yastıkları aracın sürücü ve yolcu kısımlarında gizlenmiş bir biçimde bulunmaktadır. Sürücü kısmında direksiyonun içinde yolcu kısımlarında ise kapıların üstünde tavanlarda bulunan hava yastıkları darbe sensörlerine bağlı olarak çalışmaktadır. Herhangi bir çarpışma ve kaza anında darbe sensörlerine gelen uyarılar sayesinde hava yastıkları saniyelerden bile az sürede açılarak darbe alınmını yumuşatarak can kurtarmayı hedefler.

Önde bulunan hava yastıkları normal bir bireyin boyuna göre ayarlanmıştır bundan dolayı ön koltuğa çocuk asla oturtulmamalıdır. Belli bir açı ile ortaya çıkan hava yastıkları yanlış koltuk ve kemer kullanımında yüzünüze sert bir şekilde çarpabilir. Bu durumlara denk gelmemek için kemerinizi muhakkak takılı durumda tutmalısınız.

Hava yastıkları 10 yıllık süre içinde kullanıma açıktır. 10 yıldan sonra açılmama, sensör arızası verme gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Bu durumlara denk gelmemek için aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız.

Airbag İçinde Ne Var

Hava yastıklarının içinde sıkıştırılmış sodyum azotür(NaN3) gazı vardır. Bu gaz sayesinde darbe sensöründen gelen tepkiye karşılık kimyasal tepkimeye girerek açılır.

Darbe sensörlerinden gelen sıcaklıkla beraber bu gaz şişerek hava yastıklarını anında açar. Bu kimyasal tepkime sonucunda arabanın içinde bulunanların hayatını kurtarır.

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.