Araç Yangınları Neden Çıkar ?

Özellikle yaz aylarında başımıza gelmesinden korktuğumuz Araç yangınlarının sebeplerini sizler için araştırdık. Otobüs, kamyon ve otomobillerin oldukça sık yaşadığı bu durumun ana sebeplerinden biri tedbirsizlik. Araçlarımızın bakımlarını zamanında yaptırmak bu ve bu gibi durumlar için oldukça önemlidir. Benzin ve dizel otomobillerde bu durum daha az olabilir, tüplü arabalarda bu durum daha kötü sonuçlara yol açabilir. Lpg’li araçlar çoğu kapalı alana yangın tehlikesinden dolayı alınmaz. 

Araçlarda Yangın Çıkmasının Sebepleri

Araçlarımızda yangın çıkması aslında kolay bir tedbirsizlikle olabilir çünkü araç sistemlerinin hepsinde oldukça sık ateşleyici pompalar bulunmaktadır. Bu pompalar ve bir çok yangına sebep olacak durumu sizler aşağıda listeledik.

  • Çatlak veya aşınmış benzin hortumları
  • Yakıt iletim borularında hasar
  • Lpg takılı araçlarda gaz sıkışması 
  • Elektrik tesisatında yapılan aksaklıklar
  • Güneş altında bırakılan çakmak ve izmaritler
  • Fren balatalarının aşırı ısınması
  • Kundaklama

Araç Yangınlarına Karşı Önlem

Araçlarımızda çıkabilecek yangınlara karşı önlem almak oldukça kolaydır. Kundaklama gibi üçüncü kişiden gelecek tehlikeler dışında kendimiz araçlarımız için önlem alabilir. Başlıca önlemler arasında bir yangın tehlikesine karşı aracımızda hazır olarak yangın tüpü bulundurmak olmalıdır. Araçlarımızın bakımlarını zamanında yaptırmalıyız. Elektrik tesisatları, diskler ve balatalar gibi yangına sebep olacak donanımlar için aylık bakımları dikkate almalıyız. Güneş altında araç bırakacağımız zamanlarda aracın içinde çakmak, sigara izmariti ve patlayıcı parfüm şişelerine dikkat etmeliyiz. Eğer aracımız LPG’li ise kapalı alanlarda bulundurmamaya ve tüp bakımlarını düzenli yaptırmaya özen göstermeliyiz.

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.