Avrupa Birliği, Önümüzdeki Yıla Kadar Dijital Euro Mevzuatını Düşünecek

Avrupa Birliği yetkilisi, 2023 yılında dijital euro’ya ilişkin mevzuatın resmi olarak değerlendirmeye alınacağını ve dijital euro faturası teklif edileceğini belirtti.

AB Finans Sorumlusu Mairead McGuinness, çarşamba günü düzenlediği konferansta, Avrupa Birliği’nin önümüzdeki yıl dijital euro etrafındaki mevzuatı resmen ele alacağını söyledi. McGuinness, verdiği bir demeçte şu ifadeleri kaydetti:

“Hedefimiz 2023’ün başlarında mevzuatı masaya koymak. Önümüzdeki haftalarda hedeflenen bir yasama danışmanlığı.”

Avrupalı yetkililer olası her lansmanda kripto para birimlerinden uzaklaşmaya çalışırken dijital euroya yönelik hamleler yapmaya devam ediyor. Bu alanda yapılan araştırmalar, Avrupa Birliği’nin yönetim aygıtının unsurlarıyla birlikte Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yürütülüyor. Geçtiğimiz ekim ayında ECB, üyeliğini oluşturmak için bankacılık ve ödemeler sektöründen yararlandı. Dijital euro’ya odaklanan 30 kişilik bir danışma grubu oluşturuldu. Yetkililer herhangi bir dijital euro lansmanının özel sektörle koordinasyon gerektireceğini söylüyor.

Araştırmalara geçen yıldan başlanmıştı
Avrupa Merkez Bankası 2021 yılında dijital euronun avantajları üzerine bir araştırma yapmıştı. CBDC’nin bankanın faiz oranlarını düşürmesine, işlemleri daha sorunsuz ve hızlı hale getirmesine ve nakit kullanımını en aza indirmesine yardımcı olabileceğine inanılıyor. Bunlara ek olarak Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıkların merkezi bankacılık sisteminde yeri olmadığı söyleniyor. Avrupa Birliği’nden bazı milletvekilleri dijital euro’nun faydaları hakkında konuştular.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, konuyla ilgili şöyle konuştu:

Bir Avrupa CBDC’si geleneksel parayı tamamlayabilir ve Bitcoin gibi özel dijital para birimlerine bir alternatif sağlayabilir.”

27 üye devletin siyasi ve ekonomik birliği olan Avrupa Birliği, şu anda bir CBDC yayınlama konusunda diğer ülkelerin gerisinde kalıyor. Kısa zaman önce Çin, 2014 yılından bu yana üzerinde çalıştığı dijital yuan projesi e-CNY‘yi Pekin Kış Olimpiyatları’nda kullanıma sunmuştu. 2020 yılında ise Bahamalar Kum dolarını piyasaya sürmüştü.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Federal Rezerv hala teknolojiyi araştırıyor ve CBDC yayınlayıp yayınlamamak konusunda oldukça kararsız görünüyor. ABD daha çok sabit paraları düzenlemeye odaklanmış durumda.

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.