Balkabağı Kolayca Nasıl Kesilir ?

Toprakta yetişerek her türlü yemeği, tatlısı, çorbası ve reçelinin bile yapıldığı bu meyvenin nasıl kesildiğini, nasıl evde saklayacağınızı bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Lifi bol bir sebze türü olan ”Balkabağı” minerallerle dolu bir kabak türüdür. Ev hanımlarının yemeklerde tat katmak için oldukça sık kullandığı bu sebze türünün en kolay kullanımını ve nasıl kesilmesini gerektiğini açıkladık.

Balkabağı Nasıl Kesilir ?

Balkabağı gibi kabuğu sert olan hacimli sebze ve meyveleri kolay kesmek ve kabuğunu soymak için atalarımız güneşin altında bırakırlarmış. Bizlerde sizler için bu kolay kesim için öncelikle ısıtmanızı tavsiye ediyoruz. Balkabağını, 1-2 dk boyunca fırında sıcaklık altında bırakabilirsiniz.

Isıtılan Balkabağı gözeneklerinden sıcaklıkları aldıkça gevşer ve kabuğunu kabartır. Gevşeyen kabuklar sayesinde Balkabağı oldukça kolay kesilir. Dilim halinde olan bu sebze için sizlerin özellikle şekil çizmesine gerek yok sebzenin üstündeki çizikleri takip ederek hilal şeklinde kabağı kesebilirsiniz.

Balkabağının İyisi Nasıl Seçilir ?

Balkabağının en iyisini seçmek için tek yapmanız gereken renginin tonuna bakmak. Turuncu rengi kahverengiye dönmeye yakınsa bu balkabağını alabilirsiniz. Eğer renk sarıya dönüyorsa bu balkabağının minerali az olmuş olabilir. Hafif vurarak yumuşak olmamasına dikkat ediniz.

Balkabağının Faydaları:

  • Balkabağı çorbası mideyi temizler ve kemik gelişimine iyi gelmektedir.
  • Balkabağı mineral deposu olduğu için cilde ve kemiklere oldukça faydası vardır.
  • Balkabağı tatlısı doğal şeker olduğu için fazla kalori almadan sağlıklı bir tatlı yiyebilirsiniz.
  • Balkabağı mineral dışında C Vitamini açısından da oldukça zengindir.
  • Hastalık zamanlarında kullanıldığı zaman insana direnç ve enerji verir.

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.