Boğazda Balgam Birikme Sebebi Ve Evde Doğal Çözümü

Kış aylarında sıklıkla görülen boğazın dolması ve öksürüklerimizde balgam atmamız yaz aylarında da sıklıkla görülebilir. Sarımsı renkte balgam atmak boğazımızda toplanan virüs ve bakterilerin habercisidir. Solunum sistemimizi etkileyen bu balgam, nefes almamızda ve koku kaybında zararsızlığa yol açabilir. Üst solunum yollarında bulunan bu enfeksiyonlar çözümü ise evde yapacağımız doğal içecekler olabilir.

Balgam Neden Oluşur ?

Balgam oluşumunun birden çok sebebi olabilir. En gerçekçi nedeni soğuk algınlığı ve sigara tüketimidir. Sigara tüketen kişilerde oldukça sık görülen balgam atma ve boğazımızın dolması telaşa neden olmayabilir. Sıcak ve soğuk içeceklerin art arda tüketilmesi de balgam oluşumuna oldukça sebep olabilir. Eğer nefes alamayacak kadar balgam sizi rahatsız ediyorsa derhal hastaneye başvurmanız gerekir.

Balgamdan Evde Doğal Yollarla Kurtulmak

Boğazımızda biriken enfeksiyonların evde çözümü oldukça basittir. Bir kaç doğal karışımla oluşturulmuş bitki çayları balgama karşı oldukça etkilidir.

  • Bir diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • Yarım çay bardağı limon suyu
  • 1 çay kaşığı zencefil

Bu 4 malzemeyi bir su bardağı suda su ile birlikte karıştırarak cezvede kısık ateşte kaynamaya bırakarak ısıtarak kullanabilirsiniz.

Bu karışım sayesinde boğazınız yumuşar ve enfeksiyon tutumunu azaltır.

 

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.