Cuma Hutbesini Dinlemek Farz Mıdır ? Diyanet

Cuma günü müslüman dünyası için oldukça güzel ve anlamlı bir gündür. Bizlerde Müslüman alemi için oldukça önemli olan cuma gününün en önemli namazında okunan hutbenin farz mı ? olduğu sorusunun cevabını sizler için bu yazımızda hazırladık.

Cuma namazı ile ilgili hem Diyanet hem de geçmiş dönemlerdeki alimler önemli açıklamalarda bulunmuştur. Peygamber Efendimiz (S.A.V) Cuma namazının ne kadar hayırlı olduğunu da söylemiştir.

Hutbeyi dinlemeye yetişemeyen kimse, cuma namazının 2. rekâtına bile yetişse, imam selam verdikten sonra ayağa kalkıp bir rekât daha kılarak cuma namazını tamamlar. (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 63). 

Cuma Hutbesi Farz Mı ?

Cuma namazında imam’ın Sünnet ile Farz namazları arasında okuduğu bilgili yazıya ”Hutbe” adı verilmektedir. Hutbeye yetişebilen veya yetişemeyenler elbette ki olabilmektedir. Fakat Cuma namazında okunan Hutbenin farz mı değil mi sorusunu bu yazımızda açıkladık.

HADİS-İ ŞERİF: “Namazının uzun, hutbesinin kısa olması bir kimsenin anlayışlı bir din alimi olduğunun alametidir. Artık namazı (cemaata ağır gelmeyecek şekilde) uzatınız, hutbeyi de kısa okuyunuz. Gerçekten bazı sözler, sihir gibi kalbleri etkiler.” (Müslim, Cuma 47) 

Peygamber Efendimiz (SAV) hutbeyi ve namazı hiçbir zaman çok uzun ve çok kısa tutmazdı. Öyle ki Ashabı kiramdan (Câbir bin Semüre’den) rivayet edildiğine göre, Peygamber Efendimizin (asm) namazı da, hutbesi de orta bir halde idi. Çok kısa ve çok uzun olmaktan beri idi. (bk. Nesâî, Cuma 31) rivayet edilmektedir. 

“İmam hutbe okurken, sen (yanıbaşında konuşan) arkadaşına: “Sus!” desen boş laf etmiş olursun.” (Buhârî, Cuma 36, Müslim, Cuma) 

“Kim güzelce abdest alır, cumaya gider, dinler ve susarsa, o cumadan bir önceki cumaya kadar olan günahları bağışlanır ve buna üç gün de ilave edilir. Kim bir taşa dokunursa boş iş yapmış olur.” (Ebû Davûd, Cuma 1050) 

Kısacası Hutbeyi Dinlemek ve yetişmek farzdır ve Cuma namazının olmaz ise olmazlarındandır.

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.