Diş Apselerine Evde Çözüm

Diş etleri farklı farklı zamanlarda şişme ve kanama yapabilir. Bu kanama ve şişmelere ”Apse” adı verilir. Apseler, diş etlerimize yerleşerek ağzımızda kötü bir koku yayar ve sağlığımıza oldukça zarar verebilir. Bizlerde bu konuda sizlere yardımcı olmak adına evde ilaçsız olarak neler yapabileceğini bu yazımızda paylaştık.

Apseler Nasıl Oluşur ?

Diş apseleri yediğimiz zararlı yiyecekler ve içeceklerden meydana gelebileceği gibi, havada bulunan antibakteriyellerden de oluşabilir. Apseler dişlerimizin altında bulunan deriye yer ederek diş etinde şişme ve kötü koku yaratır. Apseleri sıkmak veya kesici aletlerle kesmek ağız yapısına oldukça zarar verir. Apselerin geçmesi için doğal yollarla yapılan tedaviler diş etlerine ve ağız iç yapısına oldukça sağlıklıdır.

Evde Diş Apseleri İçin Ne Yapılabilir ?

Diş etlerinin kökünde oluşan apseler için ilaç tedavisi olsa da en sağlıklı yöntem olarak kendi kendine sağlıklı bir biçimde apseyi dağıtmadan yok etmek en iyisidir.

  • Tuzlu Su 

Bu yöntem yıllardır kullanılan en klasik yöntemdir. Bir bardak su ve tuzu karıştırın ve ağzınızda gargara yapın bir kaç dakika bu işlemi yaptıktan sonra apsede küçülme görebilirsiniz. Tuzlu su doğal bir yöntem olsa da bu yöntem yerine marketlerde satılan ağız çalkalama sularını da kullanabilirsiniz.

  • Sumak Veya Sarımsaklı Su 

Bir bardakta Sumak Veya Sarımsağı bekleterek ağzınızda 2-3 dakika bekleterek bu yöntemden faydalanabilirsiniz.

  • Karbonatlı Su 

Diş macunlarının içinde bulunan Karbonat maddesini suya karıştırarak ağzınızda gargara yapma yöntemidir. Bu yöntemle hem ağız yapınızın içi temizlenir hem de apselerde azalma görebilirsiniz.

  • Elma Suyu 

Elma doğal olarak antioksidandır bu özelliğinden dolayı bakterilerin olduğu bölgelerde oldukça etki gösterir. Bir bardak suyun içinde Elma parçasını bekletiniz ve ağzınızda gargara yapınız.

 

 

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.