Evcil Hayvanları Kısırlaştırmak Günah Mıdır?

Herkesin içinde hayvan sevgisi bulunur ama bu hayvan sevgisini evlerine taşımak isteyen kişiler kendilerine evcil hayvan alabilirler. Bu hayvanlar genellikle kedi, köpek, kuş olarak yoğunlukla beslenmektedir.

Evlerde beslenen bu evcil hayvanların bakımı zaman zaman zorluk gösterebilir. Bu zorluklar karşısında veya daha fazla evde evcil hayvan beslemek istemeyen bireyler hayvanlarını kısırlaştırarak doğum ve üreme yapmalarına engel olmaktadırlar. Peki bu işlem İslam dinine göre günah mı ?

Evcil Hayvanları Kısırlaştırmak Caiz Mi ?

Evlerimizde beslediğimiz kedi, köpek gibi hayvanların keyfi olarak kısırlaştırılması kesinlikle günahtır. Allah(c.c), hayvanları insanların kullanımına vermiştir fakat hayvanlara keyfi nedenlerden dolayı kötü davranmak, kısırlaştırmak oldukça günah ve yasaktır.

Sağlık sebeplerinden dolayı hayvanın iyiliğinden dolayı kısırlaştırma işlemi yapmak caizdir. Bilimsel araştırmalara dayanılarak kısırlaştırma işlemi yapmak günah değildir.

Kuran’ da Hayvanlarla Alakalı Söylenilen Ayetler

Nahl Suresi, 5. ayet: Ve hayvanları da yarattı; sizin için onlarda ısınma ve yararlar vardır ve onlardan yemektesiniz. 

Araf Suresi, 179. ayet: Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalpleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır.

En’âm , 136. Ayet : Allah’ın yarattığı ekin ve hayvanlardan Allah’a da bir pay ayırıp kendi bâtıl iddialarınca: “Bu Allah’ın, bu da O’na ortak koştuğumuz tanrılarımızın” dediler. Tanrıları için ayırdıklarından Allah adına bir şey harcamazlar, fakat Allah için ayırdıklarından tanrıları adına harcarlar. Verdikleri hüküm ne kötüdür!

Yunus, 24. Ayet: Dünya hayatının misâli şudur: Bir yağmur, onu gökten indiririz. İnsanların ve hayvanların yiyip istifade ettikleri yeryüzü bitkileri o yağmuru emerek boy atıp gürleşir, sarmaş dolaş olur. Derken yeryüzü bütün takılarını takınıp, regârenk süslenerek olanca güzelliğiyle göz kamaştırır hâle gelir. Orayı ekip biçenler bütün bunların kendi güçlerinin eseri olduğuna ve artık onun ürünlerini toplama zamanı geldiğine inandıkları sırada, bir gece vakti veya gündüz oraya azap emrimiz gelir; sanki dün orada hiçbir şey yokmuş gibi, her şeyi kökünden biçiveririz. İşte, sistemlice düşünüp ibret alacak kimseler için âyetleri böyle ayrıntılarıyla açıklıyoruz.

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

2 thoughts on “Evcil Hayvanları Kısırlaştırmak Günah Mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.