Gusül Abdesti İle Namaz Olur Mu ? Abdest Almaya Gerek Var Mıdır ?

Çoğu kişinin bildiği ama sürekli kafasında soru işareti oluşan sorulardan biri olan Gusül abdesti ile namaz olur mu sorusunun cevabını sizler için paylaştık. Gusül abdesti aldıktan sonra direkt namaz kılmak doğru mudur ? Namaz kılmak için sadece gusül abdesti yeterli mi ? Tekrardan abdest almalı mıyım ? sorularının cevaplarını aşağıda sizler için paylaştık.

Gusül Abdesti İle Namaz Olur Mu ?

Ergenlik çağında veya ergenlik çağını aşmış olan her bireyin almak zorunda olduğu Gusül abdesti ile namaz olur. Namaz kılmak için ayrıyeten abdest almanıza gerek yoktur.

Gusül abdesti namaz kılmanız için gereken abdesti de almanız anlamına gelmektedir.

Bu konu ile ilgili Peygamber Efendimiz;

“Hangi abdest gusülden daha iyi olabilir.”  demiştir.

Hz. Aişe (ra) rivayet edildiğine göre;

“Resûlullâh (SAV) gusleder, iki rekat sünneti ve sabah namazının farzını kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum.” (Ebu Davud)

Gusül abdesti alındıktan sonra abdesti bozan durumlar yaşanmadığı sürece istenilen namazlar kılınabilir.

Gusül Abdesti İle İlgili Hadisler:

Ebû Eyyûb el-Ensârî (r.a.), Câbir b. Abdullah ve Enes b. Mâlik (r.a.) şöyle anlatmaktadır:

“Orada (Kubâ Mescidi’nde) temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da temizlenenleri sever.” (Tevbe, 9/108) âyeti nâzil olmuştu. Bunun üzerine Resûlullah, “Ey ensar topluluğu! Şüphesiz ki Allah sizi temizlik konusunda övmektedir. (Övgüye lâyık olan) bu temizliğiniz nedir?” buyurdu. Onlar, “Biz namaz için abdest, cünüplükten dolayı da boy abdesti alırız ve biz su ile taharetleniriz.” diye cevap verince Resûlullah, “İşte (övüldüğünüz şey) bu! O hâlde buna devam edin.” buyurdu. (İbn Mâce, Tahâret, 28)

Ebû Hüreyre’den(r.a.) nakledildiğine göre, Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

“Her yedi günde bir yıkanmak, Yüce Allah’ın her Müslüman üzerindeki hakkıdır.” (Buhârî, Cum’a, 12)

Ya’lâ (r.a.) anlatıyor:

“Resûlullah açıkta gusleden bir adam gördü, minbere çıktı. Allah’a hamd ve senâ ettikten sonra şöyle buyurdu: ‘Muhakkak ki Azîz ve Celîl olan Allah Halîm’dir, hayâ sahibidir, ayıp ve kusurları örtendir. Hayâyı ve örtünmeyi sever. Sizden biriniz gusledeceğinde başkalarına görünmeyecek şekilde (kapalı yerde gusletsin).’” (Nesâî, Gusül, 7) 

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.