Her Derde Deva: Dere Otunun Faydaları

Sağlıklı sebzeler arasında yer alan Dere Otu, salatalarda yemeklerde ve daha bir çok yerde kullanılmaktadır. Herkesin severek yediği bu sebzenin bin bir deva özelliklerini sizler için yazımızda tek tek paylaştık. Sizlere tavsiyemiz bu faydalı özellikleri duyduktan sonra yemeklerinize, salatalarınıza daha çok Dere Otu eklemeyi ihmal etmeyiniz.

Dere Otunun Faydaları

  1. Sindirim sistemine iyi gelmektedir: Yemeklerin özellikle de ağır yemeklerin arasında salatalarda kullanıldığı zaman midenin sindirim enzimlerine besleyici özelliği sağlar.
  2. Uyku Kalitenizi Artırır: Her yemekte ve yemek aralarında salatalarda yenildiği zaman besinlerin proteinlerine yapışarak sizlere daha kaliteli besin öğesi sunarak uykularda rahat ve huzurlu uyumanıza yardımcı oluyor.
  3. Kemik Gelişimine Yardımcı Olur:  Her yeşil sebzenin olduğu gibi Dere Otunun da kemik gelişimine oldukça faydası vardır.
  4. Şişkinlik Sorununa İyi Gelir: Yemek sonrası oluşan şişkinliğe yemekle birlikte yendiği zaman iyi geldiği ve sindirim sistemine iyi geldiği için sizi gaz sorunu ve şişkinlikten de kurtarır.
  5. Kanser Tedavisine İyi Gelir: Yeşil sebzelerin vücudumuzda bulunan enzimleri ve kan değerlerini koruduğunu doktorlar tarafından söylenmektedir.
  6. Ağız Kokusundan Kurtarır: Dişimizde veya damağımızda bulunan apselerden gelen kokulara faydası vardır. Ağız iç yapı enzimlerini dengeler.

Dere Otunun Besin Değeri

100 gram dereotunda;

Su: 7.7 g

Enerji: 305 kcal

Protein: 15.98 g

Toplam lipit (yağ): 14.54 g

Karbonhidrat: 55.17 g

Lif: 21.1 g

Kalsiyum: 1516 mg

Demir: 16.33 mg

Magnezyum: 256 mg

Fosfor: 277 mg

Potasyum: 1186 mg

Sodyum: 20 mg

Çinko: 5.2 mg

C vitamini: 21 mg

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.