İslam Dinine Göre Çocuk Yetiştirmek

İslam dinimize göre nasıl çocuk yetiştirmemiz gerektiğini, nasıl hayır duası alarak ileri nesillerde hayırlı evlat yetiştirmemiz gerektiğini hadisler çerçevesinde sizler için bu yazımızda hazırladık.

İslam dininde çocuk yetiştirmek oldukça önem verilen konuların başında gelmektedir. Bu konuda hadisler ve Peygamber efendimiz (S.A.V) Söylediği sözleri sizler için derledik.

Çocuğa Nasıl Davranılmalı

İslam dininin en değer verilen bireylerinden biri olan çocuklar için söylenmiş hadisler:

Ebû Hüreyre:

Şu iki kulağım duymuş ve şu iki gözüm görmüştür ki Resûlullah iki eliyle Hasan’ın veya Hüseyin’in iki avucunu tutar, sonra çocuğun iki ayağını kendi ayağı üzerine koyar ve:

“– Yukarı çık” derdi. Çocuk ayaklarını Resûlullah’ın göğsüne koyuncaya kadar çıkardı. Sonra Resûl-i Ekrem, çocuğu öper ve:

Allah’ım! Bunu sev, çünkü ben onu seviyorum.” buyururdu. (Bûhârî, Edebü’l-müfred, hadis no: 249) 

Peygamber Efendimiz Ebû Eyyûb el-Ensârî’nin evine ineceği sırada Neccar oğullarının küçük kızları deflerle çıkıp:

Neccar oğullarının kızlarıyız biz!

Ne hoştur komşuluğu Muhammed’in. diyerek neşideler okuyorlardı. Allah Resûlü onlara:

“– Beni seviyor musunuz?” diye soruyor, onlar da:

– Evet yâ Resûlallah, diyorlar, Peygamber Efendimiz:

“– Allah biliyor ya vallahi ben de sizleri seviyorum! Vallahi ben de sizleri seviyorum! Vallahi ben de sizleri seviyorum!” diyordu. (İbn-i Mâce, Nikâh, 21; Diyarbekrî, I, 341)

Yukarıdaki hadislerden de anlaşılacağı üzere Peygamberlerimiz çocuklara oldukça şefkatli ve eğitici davranmışlardır. Eğitici davranarak onlara şakalarla güzel sözlerle öğretim yaparlarmış.

Çocuklar İçin Edilmesi Gereken Dua

Bütün Müslümanların, Hak Teâlâ’dan kendilerine göz nuru eşler ve çocuklar vermesi için dua ve niyazda bulunmalarını tavsiye eden Kur’ân-ı Kerîm (el-Furkân 25/74), bazı peygamberlerle salih kulların da Allah Teâlâ’dan bilhassa hayırlı çocuklar ve temiz nesiller istediğini bildirmektedir. (el-Bakara 2/128; Âl-i İmrân 3/35, 38; İbrâhîm 14/35, 40) 

Çocukların Hayır Duası

Onları büyüten aile büyüklerine her zaman ettikleri hayır duaları ölseler dahi öldükleri günden sonra bile bu sevap ile karşılanır. Çocuk yetiştirmek, hayırlı bir evlat yetiştirmek Allah(C.C) katında oldukça sevaptır.

Peygamberimiz kişinin ölümünden sonra bile amel defterinin kapanmamasını sağlayan üç şeyden birinin “kendisine dua eden hayırlı bir evlât” olduğunu bildirmiştir. (Müslim, Vasiyyet, 14; Tirmizî, Ahkâm, 36) 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.