Kaçak Telefon Alınır Mı? Kullanımı Nasıldır?

Gittiğiniz yurtdışı gezisinde, ailenizden birinin yurtdışından getirdiği veya yurtdışı kayıtlı cihazlar ülkemizde oldukça fazladır bu telefonlar ülkemizde nasıl kullanılır kullanım aşamaları nasıldır bu yazımızda sizlerle paylaştık. Yurtdışı kayıtlı bir telefonu ülkemizde kullanmak için belirli bir ücret ödeyerek pasaport üzerine kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Kayıt ücretleri fazla olduğundan dolayı insanlar genelde kaçak yollardan IMEI değişikliği yaparak ülkemizde rahatça kayıtsız kaçak telefon kullanmaktadır.

Kaçak Telefon Alınır Mı ?

Her ne kadar ülke dışından kayıtsız olarak getirilse de ülkemizde bu telefonlar 4 ay boyunca hiç bir sorun yaşamadan kullanılabiliyor. Bu sürenin ardından telefonun sim kartı işlem görmemeye ve arama, sms gibi işlemleri kullanılmamaya başlanıyor.

Arama işlemleri kapatılan kayıtsız telefonlar için vergi dairesine 2.006 lira gibi bir işlem ödeyerek kayıtlı hale getirebilirsiniz. Bazı kullanıcılar her ne kadar tavsiye etmesek de kayıtsız telefonlarının IMEI adreslerini başka kayıtlı telefonlarla değiştirerek özgür bir şekilde sıkıntısız kullanabilmektedir. İyi bir telefoncuya giderek 200-250 lira karşılığında bu işlemi yaptırarak kullanılan bu cihazların ileride bir sorun yaratmayacağı ile ilgili bir garanti verilmemektedir.

Kaçak Telefonların Kullanımı Nasıldır ?

Kayıtsız telefonların belirli değişikler sonrasında ülkemizde kullanımı diğer telefonlar gibidir. Dediğimiz gibi ileride bir sorun etmeyeceğini kimse bilemese de nereden geldiği, kimler tarafından kullanıldığı belli olmayan telefon almak herkes için risk teşkil etmektedir.

IMEI değişikliğinde başka bir kayıtlı telefondan çalınan bu seri numarasının herhangi bir sıkıntısı veya kötü niyetli kullanılıp kullanılmadığını kimse bilemez.

Eğer pasaportunuz varsa içiniz rahat olması adına vergi dairesine giderek belirli bir ücret karşılığında risk almadan bu telefonları kullanmak daha iyidir.

 

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.