Kaş Aldırmak Günah Mı ? Erkeklerin Kaş Aldırması

Dinimiz olan İslam Dinine göre, vücudumuzda değişiklik yapmak günahtır. Vücudumuzun dengesini bozan ve denge değiştiren her şey İslam dinine göre yasaklanmıştır. Erkeklerin yüzlerinde kötü görüntüye yol açan kaşlarının alınması günah mı sorusunun cevabını sizlerle yazımızın devamında paylaştık.

Erkeklerin Kaşlarını Alması Günah Mı ?

Sağlığınızı bozmuyorsa, yaptığınız işe engel olmuyorsa erkeklerin kaşlarını aldırması caiz değildir. Peygamber Efendimiz (S.A.V) erkeklerin kaş aldırmasını yasaklamıştır. Aynı konuda kadınların da kaşlarını aldırması dinimiz tarafından doğru karşılanmamaktadır. Eğer kaşlarınız sizin kişiliğinizi veya işinize engel oluyor ise aldırmanız İslam dini tarafından Caiz sayılmaktadır. Hastalığınızda veya sağlığınızla ilgili bir sıkıntıya yol açıyorsa kaşlarınızı alabilirsiniz.

Kaş Alınması İle İlgili Hadisler

Genel görünüşte değişikliğe gitmek İslam Dini tarafından hoş karşılanmamaktadır. Dişlerin beyazlatılması, ek saç takmak, saçların güzel görünmesi için farklı renklere boyanması dinimiz tarafından yasaklanmıştır. Dövme yaptırmak ve lens kullanmak da bu yasakların içinde yer almaktadır.

Hadis-i Şerif:” Kaşlarını cımbız veya başka bir âletle alanlar, yüzlerine güzellik vermek için yanaklarını çizerek Allah’ın kendilerine verdiği şekli değiştirenler lânetlenmiştir.” (Buharî)

Kadın ve erkeğin kaşlarını aldırması oldukça büyük günahlardan sayılır ve lanetlendikleri de ifade edilir. Bununla ilgili şöyle söylenmektedir:

“Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin.” (Buhari, ‘Libas’, 84; Müslim, ‘Libas’, 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.