Kereste Fiyatları 2022

Mobilya sektörünün en önemli ham maddelerinden biri olan ”Kereste”nin 2022 yılındaki fiyatlarını sizler için inceledik. Pandeminin olumsuz koşullarından en çok etkilenen malzemelerden biri olan ”Kereste” oldukça zam almış durumdadır. Olumsuz fiyat artışlarından, orman yangınlarından dolayı her şey gibi kereste de pahalılaştı.

2021 Nisan ayında rekora koştu. 1.000 Doların üzerine çıkan kereste fiyatları mobilya ve kağıt sektörünü olumsuz yönde etkiledi.

Kavak Kereste Fiyatları

Aşırı artış gösteren kavak kereste fiyatını sizler için inceledik. Kavak kereste, kavak ağacından oluştuğu ve ülkemizdeki her bölgede yetiştiği için fiyatı normal keresteye göre daha uygundur ve bu yüzden oldukça sık kullanılmaktadır.

Kavak kereste fiyatlarının m3 860 liradan başlamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tavsiye ettiği satış fiyatı budur.

5×15 Kereste Fiyatları

  • 5×15 Kereste Fiyatları kereste türüne göre değişiklik gösterebilir. 5×15 ölçüsüne sahip kereste türleri arasında en çok sibirya çam kereste ve karaçam kereste bulunmaktadır.
  • 5×15 Sibirya çam silinmiş kerestenin m3 4.500 TL’den satılmaktadır. 5×15 özel boyutlu kereste türü olduğu için fiyatlar üreticilere göre değişiklik gösterebilir. Yüksek miktarlı alımlarda fiyatlar 3.000 TL’ye kadar düşmektedir.
  • 5×15 karaçam silinmiş kereste fiyatları ise daha uygundur. Silinmiş hava kurusu kereste adet fiyatları 96 TL’den başlamaktadır. Lakin, kereste üzerinde budak ve yeşillikler bulunabilir.

1 m³ Kereste Fiyatı 2022

  • m3 kereste fiyatı Nisan 2021 tarihinde en yüksek seviyesine ulaştı. 1 m3 462 Dolar üzerinden satışa çıkarıldı. Son dönemde ise fiyatlarda düşüş gözlemlendi. İnşaat kerestesi ve silinmiş kereste fiyatları arasında fark bulunuyor.
  • Ekim ayı rakamlarına göre inşaat kerestesinin metreküpü bin 250 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkarıldı. Silinmiş kereste fiyatları ise 2.300 TL’den başlıyor.

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.