Kışın En Güzel Habercisi: Kışlık Domates Tarifi

Herkesin evinde yapılmakta olan Kışlık hazırlıklarından biri olan Kavanoz veya Şişe Domates Tarifi sizlerle en kolay ve en lezzetli hali ile bu yazımızda. Yaz aylarında oldukça sık ve taze olarak bulabildiğimiz domateslerin kışında aynı tadında lezzetli olarak yemek için yapılan kışlık domatesin püf noktalarından biri seçeceğimiz domateslerin türüdür. Domateslerin ham halinde değil de sos halinde yapıldığı kavanoz domates tarifini buyurun inceleyelim.

Malzemeler:

  • 10 Kg Domates ( Domates seçerken salçalık domates türlerinde tatlı ve orta boyutlarından almalısınız.)
  • 10 Tatlı kaşığı Tuz
  • 4 Yemek kaşığı Zeytinyağı

Yapılışı:

10 Kg aldığımız tatlı ve orta irilikteki domatesleri ortadan ikiye kabuğu hafifçe bıçakla çiziniz. Büyük bir tencerede kaynayan suyun içine domatesleri çizikli bir şekilde atınız. 10 Dakika sonra iyice yumuşayan domateslerin kabukları kendiliğinde açılmaya başlayacaktır.

Kaynayan sudan alınan domatesleri bir kaba alarak kabuklarını soymaya başlayınız. Ardından Birer kilo şeklinde boş tencerenin içine atarak 1 kilo domatese 1 tatlı kaşığı zeytinyağı şeklinde kısık ateşte pişmeye bırakınız.

Tuzu ve Zeytinyağı ile tencerede iyice ezilen domatesleri el blenderi yardımıyla iyice ezerek geniş tepsilere tek kat olacak şekilde açarak koyunuz.

Tepsilere dizdiğimiz domates pürelerini güneşte 1 gün bekletiniz. Güneşte bekletilen domatesleri ardından kavanozlara veya şişlere alarak ağızlarını havasını alarak kapatınız.

İşlemleri biten kavanoz ve şişeleri dolapta da bekletebilirsiniz ama sizlere tavsiyemiz imkanınız varsa derin dondurucularda saklamanız. Şimdiden afiyet olsun.

Sizlere daha yardımcı olmak adına aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.