Kolik Bebek Nedir ? Kolik Bebekler İçin Çözümler

Gaz sancısı olarak da tanımlanabilen kolik bebek tanısının koyulabilmesi için 3 ya da 4 aydan küçük bebekte, haftada en az 3 gün boyunca ve gün içinde yaklaşık 3 saat süren huzursuzluk, kasılma ve ağlama nöbetleri görülmesi gerekir. Kolik bebeklerde ağlama hiç durmayan nöbetler şeklindedir ve genelde gaz çıkardıklarında kesilir.

Kolik bebek için çözümler:

Kolik bebek sakinleştirilmek için ritmik şekilde sallanabilir. Bebeğin anne babasıyla teması önemlidir bebek kucağa alınıp sıvazlanarak sakinleştirilebilir.

Annesinin sesini duymak çoğu kolik bebeği sakinleştirir, sakin bir ses tonuyla çocuğa şarkı söyleyebilir veya onunla konuşabilirsiniz. Bazı bebekleri ılık suyla yıkamak da sakinleştirir. Bebeğinizi sakinleştirmek için bebeğinizi yüzüstü yatırıp masaj yapabilirsiniz. Anne beslenmesine dikkat etmeli gaz yapabilecek besinlerden kaçınmalıdır. Bebek biberonla besleniyorsa sallamayla hava kabarcıkları oluştuğundan biberonu çalkalamayın, hava yutmaya neden olacağından biberonu yatay tutmayın ve mümkünse antikolik (kolik önleyici) biberon ve emzik kullanın.

Kolik bebekleri sakinleştiren sesler:

Kolik bebekleri sakinleştiren bazı sesler vardır; bunlar tıraş makinesi, elektrik süpürgesi gibi ritmik sesler olabileceği gibi rüzgar, su damlası, yağmur sesi gibi doğal sesler de olabilir.

Kolik, bir sağlık sorunu değildir bu yüzden tedavi edilmesi gerekmez ancak bebeğinizin ağlama sebebinin altında yatan başka bir sebep olmadığından emin olmak için doktora başvurabilirsiniz.

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.