KYK Yurt Fiyatları 2021-2022

2020 Yılının Mart ayından beri kapalı olan Kredi Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları bu sene öğrencilere hizmet vermeye hazırlanıyor. Geçen yıllarda CoronVirüs sebebi ile online eğitime geçildiği için yurtlar kapatılmıştı. 1 Hafta önce yapılan Üniversiteler ile açıklama sonrasında öğrenci yurtlarının (KYK) faaliyet haberi gelmişti. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Üniversitelerin açılması ile ilgili  “Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır” açıklamalarını yapmıştı. Bu açıklamanın ardından tüm illerde bulunan KYK Yurtları öğrenciler için kapılarını açmaya hazırlandı. Bu açıklamaların ardından KYK Yurt fiyatları bir önceki yıllara göre nasıl değişti, ne kadar oldu ?

Yurt Fiyatları:

KYK Yurtlarında kalmak isteyen öğrenciler eğitim başlamadan önce, E-Devlet üzerinden KYK Yurt müdürlüğüne başvuru yaparlar. Bu başvurularda ailesinin maddi durumu, hangi bölümde okuyacağı ve sicil kaydı gibi bilgiler istenmektedir.

Türkiye genelinde her ilde KYK Yurdu bulunur. Bu KYK Yurtlarının toplam kapasitesi yaklaşık 700 bin kadardır. Türkiye’de bulunan KYK Yurtları yeniliğinden modernliğine göre 6 tipte değerlendirilir. Bu 6 tip KYK Yurtlarının fiyatları birbirinden farklı olmaktadır.

Başvurunuz kabul olduktan sonra KYK Müdürlüğüne yerleşmeden önce Depozito ücreti ödemeniz de gerekmektedir. Bu depozito ücreti yurtta kaldığınız süre boyunca çevreye bir hasar vermediğinizi garanti etmek içindir. Aşağıdaki yurt fiyatlarını tiplere göre inceledik.

  • 1. Tip KYK Yurdu Fiyatları:

Yurt Ücreti         –  230 Lira
Depozito Ücreti – 314 Lira

  • 2. Tip KYK Yurdu Fiyatları:

Yurt Ücreti         – 250 Lira
Depozito Ücreti – 342 Lira 

  • 3. Tip KYK Yurdu Fiyatları:

Yurt Ücreti        – 290 Lira
Depozito Ücreti – 396 Lira

  • 4. Tip KYK Yurdu Fiyatları:

Yurt Ücreti          – 325 Lira
Depozito Ücreti – 444 Lira

  • 5. Tip KYK Yurdu Fiyatları:

Yurt Ücreti          – 390 Lira
Depozito Ücreti  – 533 Lira

  • Kıbrıs KYK Yurdu Fiyatları:

Yurt Ücreti          – 500 Lira
Depozito Ücreti  – 683 Lira

 

KYK Yurt fiyatları Üniversiteye olan uzaklık, yenilik, odada kalan sayısına göre tiplere ayrıldığı için fiyat farklılıkları gözlemleniyor. KYK Yurtlarına ücreti Eylül- Haziran ayları boyunca ödersiniz. Yazın ücret ödemezseniz fakat staj veya çalışma durumunuz varsa KYK Yurtlarında kalarak ücret ödemeye devam edebilirsiniz.

KYK Yurtlarında kalan öğrenciler için Devlet öğrencilere yemek hakkı tanımaktadır. Devlet tarafından, 2018 yılından itibaren Kahvaltı için 4 Lira, Akşam yemekleri içinde 8.5 Lira hak tanınmaktadır. Eğer öğrenci bu miktarı aşarsa kendi cebinden nakit olarak ödemektedir.

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

2 thoughts on “KYK Yurt Fiyatları 2021-2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.