Lavanta Faydaları Ve Lavanta Çayı Tarifi

Ülkemizin Akdeniz bölgesinde yetişmekte olan bu bitkisel mineral deposunu bu yazımızda sizlerle buluşturmak istedik. Seneler önce alternatif tıp konusunda oldukça sık kullanılan ”Lavanta” bu günlerde ise kozmetik ve temizlik sektöründe çokça kullanılmaktadır. Akdeniz bölgesinde düz toprakta yetişen ve temmuz ayının sonlarında toplanarak işlenmeye verilir. ”Lavanta” çiçek gibi toplanarak sabun, dondurma, temizlik sektöründe koku verici, bitkisel çay ve aklınıza gelecek her yerde kullanılmaktadır.

Lavantanın Faydaları:

  • Lavanta çayı depresyona ve strese oldukça iyi gelmektedir. İnsanın sinirlerini ve sinir sisteminde bulunan kasları gevşetir.
  • Lavanta yağı vücudunuzdaki istemsiz bulunan ağrıları alarak sizleri rahatlatır.
  • Lavanta parfümü doğal yollarla elde edildiği için diğer parfümler gibi kanserojen değildir.
  • Çok iyi bir antioksidan olduğu için vücutta bulunan kötü bakteri ve zararlı maddeleri dışarı atmada yardımcı olur.
  • Banyo yaparken bile kullanırsanız vücudunuzdaki organizmalara iyi gelir.

Lavanta Çayı Tarifi:

Şehrinizdeki aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz Lavanta kurusunun çay haline getirilişini sizler için kolay yöntemleri ile açıkladık. Aktardan aldığınız Lavanta kurusu sayesinde bir demliğe atarak normal çay yaparmışsınız gibi çay yapınız. Lavanta çayını hazırladıktan sonra içine limon parçası, karanfil atabilirsiniz. Lavanta çayı sayesinde gerilen sinirleriniz rahatlar, Vücudunuzda bulunan zararlı içerikler ile mideniz temizlenir. Sizlerde Lavanta kurusu alarak çay yapabilirsiniz. Haftada 2-3 kere beş çayında tüketmeniz ile düzenli kilo verildiği de görünmektedir.

 

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.