LPG Takılı Arabalar Niçin Kapalı Alanlara Alınmaz?

Zaman zaman herkesin düşündüğü konuları sizlerle buluşturmaya devam ettiğimiz yazılarımızda bugünde LPG kullanılan araçların kapalı alanlarda park yasağını sizler için araştırdık. Bu yasak yıllardır var olmakla beraber en çok uygulanan alanlardan biri de Alışveriş Merkezlerinin kapalı otoparklarıdır. Herkesin bu konu ile ilgili ilk düşüncesi LPG takılı araçların patlama olasılığı peki gerçekten LPG takılı araçlar patlar mı ?

Evet, herkesin düşündüğü gibi LPG takılı araçların yanma ve daha kötüsü patlama olasılıkları vardır. LPG dediğimiz yakıt türünün özünde ”Propan Gazı” yer almaktadır. Propan gazının havadan daha uçucu olmasından dolayı her yerden kaçma olasılığı vardır. Kapalı alanlarda yaşanabilecek bu kaçak havaya karışamadığı için sıkışarak patlamalar ve yaralanmalara yol açacağı düşünülüyor.

Bu kural 2014 yılından beri aktif olarak denetimlerle uygulanmaya yıllardır devam etmektedir. Bu yıldan beri böyle bir olaya rastlanmamış olsa da Türk Standartları Enstitüsü bu kuralı uygun gördüğünden hala daha yürürlükte işlemektedir.

LPG Ne Anlama Gelmektedir

Sıvılaştırılmış petrol gazı anlamını taşıyan bu kısaltma halk arasında evlerimizde kullandığımız tüplerle oldukça karıştırılmaktadır. İkisi de sıkıştırılmış ve sıvılaştırılmış gazlardan oluşmaktadır.

Sıvılaştırılmış olan bu gaz, petrolün rafineri damıtılması işlemi sırasında yüksek basınç altında sıkıştırılarak sıvılaştırılarak renksiz, kokusuz, havadan ağır ve yanıcı bir gaz haline getirilmektedir. Doğalgazdan tek farkı havadan ağır olarak yer altında kalmasıdır.

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.