Miyokardit Hastalığı Belirtileri Ve Çözümü

CoronaVirüs Aşısının ortaya çıkması ile birlikte toplum içinde oldukça sık konuşulmaya başlanan ”Miyokardit” hastalığını sizler için bu yazımızda anlatmaya çalıştık. Şuana kadar herhangi bir yan etki olarak bu hastalığa yakalanan bulgular olmasa da toplumda oldukça sık konuşulan kas kasının iltihaplanması hastalığı olarak belirtilen ”Miyokardit” ismini kalbinin en büyük kısmından almıştır.

Miyokardit Ve Belirtileri

Miyokardit, kalp kasının iltihaplanması ya da enfeksiyon geçirmesi anlamına gelmektedir. Miyokard adı verilen kalp kasının en büyük parçasıdır. Miyokardit hastalığının anlamı da buradan gelmektedir. Kalbin en büyük kasının enfeksiyona uğramasıdır.

Miyokardın enfeksiyona uğramasının sebepleri arasında bakteri ve virüsler yer almaktadır. Kalp kasının iltihaplanması küçük bir olay gibi dursa da belli bir zaman sonra kalp yetmezliğine yol açabilmektedir.

Miyokardit hastalığı her yaştaki insanlarda görülebilir. En belirgin özellikleri arasında şiddetli ateş, kusma, baş dönmesi, aşırı halsizlik ve ishal. Çocuklarda ise bayılmalara kadar yol açabilen bu hastalıkta bu gibi belirtileriniz varsa derhal hastaneye başvurmanız gerekmektedir.

Miyokardit Hastalığının Tedavisi

Bu yukarıda anlatılan belirtileri olan kişiler hastaneye başvurduklarında doktor ilk olarak elektrik vererek EKG çeker, Ekg raporunda bir terslik görünürse tedaviye başlanır.

Kalp ritminin düzelmesi ve iltihabın atılması için ilk olarak kişiye ilaç yazılır. Orta derecede vakalarda hastanelerde oksijen cihazı, balon pompası işlemleri uygulanır. Eğer son derece ağır vakalara rastlanırsa kalp nakli yapılır.

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.