Rüzgar Türbinlerinde Neden 3 Kanat Vardır ?

Dünyanın bir çok yerinde kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirmek için kullanılan Rüzgar Türbinlerinde neden üç kanat bulunur sorusunun cevabını sizler için cevapladık.

Fotoğrafta da göründüğü gibi rüzgarın çok olduğu yerlere dikilerek dönmesinin daha rahat olacağı yerlerde bulunan Rüzgar Türbinleri günümüzde oldukça fazla kullanılıyor. Temiz enerji kaynağı olmasından ve Dünya üzerinde rüzgarın çok olduğu yerlerde avantaj haline gelen bu makinelerin en önemli çalışma prensibi dönmesidir.

Rüzgar Türbinlerinin Çalışma Prensibi

Rüzgar sayesinde hareket ettirilen kanatlara çarparak pervaneler dönerek çalışır. Dönen pervaneler rotor miline ulaşarak mekanik enerjiye dönüşür. Rotor miline ulaşan mekanik enerji türbinlerin içindeki jeneratöre ulaşarak elektrik enerjisini depolar.

Peki Neden 3 Kanata Sahipler ?

Daha önceki yıllarda 4 ve 5 kanat olarak denemeler yapılmıştır fakat kanatların ağırlıktan ve sürtünmeden dolayı yavaş dönmesi elektrik enerjisi sırasında zaman kaybına neden olduğundan dolayı kanatların azaltılması karar verilmiştir.

Rüzgar Türbinlerinde 3’den daha az kanat kullanılmadığı ise kanatlar arasında akışın az olduğu ve yine rüzgarın sürtünmesinin etkisinde kalarak fazla verim alınamıyordu.

 

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.