Saç Boyamak Günah Mı ?

Diyanet, insanların ikilem arasında kaldığı her konu ile ilgili açıklama yaparak insanların soru işaretlerini kafalarından atmalarını sağlamaktadır.

Diyanet işleri, erkekler ve kadınların saçlarını boyamaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Herkesin merak ettiği bu sorunun cevabı sizler için bu yazımızda sizlerle birlikte.

Diyanet işleri; erkeklerin saç, sakal ve bıyıklarının başkasını kandırmak amaçla yapılan boyamayı günah olarak görürken, yaşlanmadan dolayı görünen SİYAH dışında boyamaya günah dememektedir. Erkekler saçlarını kına renginde yapabilir ama tamamen siyah renge boyamaları günahtır.

Kadınlar İçin Sınırlama Yok

Diyanet işlerinin açıklamasına göre, kadınlar eşlerinin izni olduğu sürece saçını istediği renkte boyatabilir metni yer almaktadır. Boya her ne kadar kimyasal olsa da saçın üstünde geçirgen bir tabaka oluşturduğu sürece gusül abdesti kabul olur cümlesi de bu metinde yer almaktadır.

Diyanet işlerinin bu konularla ilgili en detaylı açıklaması şu yönde: ”Kadınlar kendilerini güzel ve bakımlı gösterecek bakımları eşlerinin izni dahilinde yapmaları günah değildir.”

Ayrıca erkeklerle ilgili saç uzunluklarında ise diyanet işleri, “Zira bu konuda Hz. Peygamber, ‘Saçı olan kişi bakımına özen göstersin’ (Ebu Davud, Tereccül, 3; Muvatta, Şa’r, 2) buyurmuşlardır. Bu itibarla saçların temizliğine dikkat etmek şartıyla erkeklerin saçlarını uzatmalarında ve dilediği şekilde taramalarında dinen bir sakınca yoktur. Ancak bulunulan ortamdaki örfü de dikkate almak gerekir.” açıklamasını yapmıştır.

 

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.