Sınavlara Girmeden Önce Okunması Gereken Dua – Diyanet

Hayatımızın her anında hem gerçek hem hayal olan sınavlara girmekteyiz. Bizlerde bu yazımızda sizler için önemli bir sınav veya puanlama yapılacak yerlere katılacağınızda okumanız gereken duaları sizler için sitemizdeki bu yazımızda yazdık.

İnsanlar önce çalışır daha sonrasında ise güzel puanlar ve sonuçlar almak için Allah(c.c)’a dua etmektedir. Bizlerde bu yazımızda diyanet tarafından hazırlanmış Sınavlardan önce okumanız gereken duaları sizler için yazdık.

Sınavlara Girmeden Önce Okunan Dua

“Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli” (10 Kere)

ANLAMI: “Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.”

Yukarıda verilen duayı sınavlara girmeden önce 10 kere okumalısınız. Sınavlara girmeden önce 10 kere okumanız sınav anında sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Sınav Başlayınca Okunacak Dua

“Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû.” (10 kere)

ANLAMI:”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.”

Sınav anında okunması gereken duayı sizler için yukarıda paylaştık. Sınav anında bu duayı 10 kere okumanız gerekmektedir.

Sınavda Zihin Açıklığı İçin Dua

Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” On dokuz defa okunacak.

– Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur’an-ı kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.

“Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari.”

ANLAMI: Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma. (Tirmizi,De’avat,90)

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.