THK’da Bulunan Uçakların Durumu

Ülkemiz 8 gündür alevlere teslim olurken herkesin merak edip araştırdığı konulardan biri de Türk Hava Kurumuna ait Yangın Söndürme uçaklar nerede ve ne durumda olduğu.

Öncelikle bu uçakların neden Türk Hava Kurumunda olduğunu ve hangi şartlar altında nasıl bir anlaşma olduğunu sizlerle paylaşalım.

2019 Yılına kadar Türk Hava Kurumu ve Orman Bakanlığı arasında bu uçakların kullanımına yönelik anlaşma vardı, sorunsuz bir şekilde bu uçaklar görevlerini yerine getiriyorlardı. 2019 Yılında Orman Bakanlığı ve Türk Hava Kurumu bu uçakların kullanımı konusunda anlaşamıyor ve uçaklar Türk Hava Kurumunun hangarına çekildi. Anlaşmanın bozulmasından dolayı maddi sıkıntıya giren Türk Hava Kurumu’na kayyum atandı. Kayyum ile beraber pilotlar ve teknik ekip tasfiye edildi.

Bu anlaşmanın bozulması ile beraber ülkemizde çıkan yangınlarda başka ülkelerden kiralama yöntemi ile uçak tahsis edilmeye başlandı.

Peki bu uçaklar Türk Hava Kurumu’nun hangarında ne durumda?

 

2020 Yılına kadar uçabilir izni olan uçaklar şu zamanlarda hangarlarda olmayan teknisyen ve pilotlarla birlikte kaderine terk edilmiş durumda.

Hangarda yatan ve dünyanın birçok ülkesinde kullanılan Canadair CL-215 uçağını sizler için tanıyoruz.

Uçak kanada yapımıdır. 1967 yılında üretimi bitmiş ve satışına başlanmıştır. İlk uçuşunu ise bu tarihte gerçekleştiren uçak şuanda aktif olarak birçok ülkenin envanterinde yer almaktadır.

Dünyada sadece 125 tane bulunan bu uçakta, Türkiye’de ise 7 tane bulunmaktadır.

 

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.