Tazecik Üzüm Reçeli Tarifi

Yaz aylarının bitmesi ile beraber bağlarda olgunlaşan üzümler şuan toplanım aşamasında iken sizlerle tarladan reçel tarifini paylaşıyoruz. Herkesin farklı şekilde yaptığı üzüm reçeli tarifi damak tadına göre değişmektedir. Üzüm reçelinin en püf noktalarından biri olan kaynama süresi ve derecesine yazımızda dikkat etmenizi belirterek bu yazımızda sizlere afiyet olsun demek isteriz.

Üzüm reçeliniz için üzüm seçeceğiniz zaman çekirdeksiz olmasına dikkat ediniz. Çekirdeksiz üzümün tadı çekirdekli üzüme göre daha tatlı olmaktadır.

Üzüm Reçeli Malzemeleri:

  • Çekirdeksiz taneler ayrılmış 1 kg üzüm
  • 3 Su Bardağı Toz Şeker
  • 2 Su Bardağı Su
  • Yarım çay bardağı limon suyu

Yapılışı:

Üzüm taneleri çekirdeksiz olduğu için tadı tatlı olacaktır. İlk aşama olarak su ve şekeri tencereye alarak kaynamaya bırakınız. Şekerin su içinde iyice kaynaması ile beraber tencerenin içine taneleri ayrılmış üzümleri ekleyiniz. Üzümleri eklediğiniz tencereyi kısık ateşe bırakınız. Arada karıştırmayı unutmayınız.

Kısık ateşte yanan tencerenin içine limon suyunu ilave ederek zaman zaman karıştırmaya devam edin. 25 dakikanın sonunda şurup su yüzeyine çıkınca reçeliniz hazır hale gelmiş olacaktır.

Üzüm reçeliniz hazır olduktan sonra sizlere tavsiyemiz cam kavanozlara dökmeniz. Aksi takdirde açıkta kalan reçel bozularak kullanımını yitirebilir.

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.