Virüsü Atlatanların Yüzde 40’ında Görülüyor: Saç Dökülmesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan CoronaVirüs salgının yan etkileri zaman geçtikçe çıkmaya devam ediyor. Virüs olup geçiren insanların çoğunun şikayeti saçlarındaki dökülmeler. Dünya üzerinde 100 insandan 40 insanda görülen virüsten sonra saç dökülme nedenini sizler için yazımızda açıkladık.

Saç Ekimi ve Saç Tedavileri Uzmanı Dr. Servet Terziler, ”Bize başvuran hastalar, duş veya banyo sonrası tarama yaparken saçların kümeler, topaklar halinde döküldüğünü ifade ediyor. Bu durum erkek ve kadın hastalarda paniğe neden oluyor.” 

Saç Dökülmesinin Nedenleri:

Saç dökülmesi genel olarak herkesin zaman zaman yaşadığı sıkıntılardan biridir. Covid-19 salgınınla beraber doktorlara gelen hastaların hepsi virüsten sonra saç dökülmesi yaşadığını söylüyor. Saç dökülmesinin asıl nedenlerinden biri de D Vitamini eksikliğidir.

D Vitamini Eksikliği

CoronaVirüs sonrası saç dökülmesinin ana sebeplerinden biri olan D Vitamini eksikliği, saçlardaki minerallere etki ederek saç dökülmesine sebep olur. D vitamini eksikliği Virüsten önce de insanlarda görülebilen bir hastalık çeşidiydi. CoronaVirüs ile birlikte vücudun kendini iyi yenileyememesi ile birlikte D Vitamini eksikliği kendini iyice göstermeye başladı.

Saç dökülmesinin yanında yaraların çabuk iyileşememesine de sebep olan bu eksiklik için yapılmasını aşağıda sizler için listeledik.

D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir:

  • Her gün sabah süt içmek
  • Haftada bir kere balık yemek
  • Öğlen sıcağı geçtikten sonra güneş ışığına çıkmak
  • Yumurta ve beyaz peyniri kahvaltılarda eksik etmemek

Eğer ciddi şekilde bir D Vitamini takviyesine ihtiyacınız varsa doktora gözükmelisiniz. Eczanelerde satılan vitamin ilaçlarının da sabah aç karnına veya kahvaltıdan sonra kullanarak D Vitamini takviyesi olarak kullanabilirsiniz.

 

D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.