Yeme Bozukluklarına Karşı Yapılması Gerekenler

Yeme bozuklukları genç kadınlarda görülen rahatsızlıkların en sık rastlanılan 10’u arasındadır. Kiloyla ilgili en yıkıcı bozukluklardan biri anoreksiya nevrozadır. Bu ciddi yeme bozukluğundaki kişiler davranışlarının ve görünüşlerinin anormal olduğunu inkar ederek yemek yemeyi reddeder. Anoreksiya olan bireylerden bazıları kendini açlıktan öldürür. Bu hastalık ağırlıklı olarak 12-40 yaş arası kadınlarda görülür. Bu hastalık genellikle kontrolden çıkan ağır diyetler sonrasında görülür. Kişinin hayatı yiyecekler etrafında dönmeye başlar. Az yeseler de başkaları için yemek pişirir, yiyecek   alışverişine çıkarlar.

Yeme Bozukluğu Nedir ?

Bir diğer yeme bozukluğu da kişinin aşırı miktarda yemek yediği blumiyadır. Blumiya hastalığı olan kişiler aşırı yemek yemenin ardından suçluluk hisseder ve yiyeceği atmak için kendini kusturur. Blumiya hastasının kilosu normal olsa da devamlı olan aşırı yeme ve çıkarma döngüsü sağlık problemlerine yol açabilir. Bazı hastalar kendini kusturmak için ilaç da kullanabilir bu ishal olma ve kusma amacıyla kullanılan ilaçlar da sağlığı tehtid eder. Blumiyanın bir çeşidi olan egzersiz blumiyası da kişilerin daha zayıf olma amacıyla egzersiz yapmasıdır. Bu kişiler blumiya hastaları gibi kusarak değil her yedikleri kaloriyi hesaplayıp egzersizle atarlar. Egzersiz blumiya hastaları da diğerleri gibi çok zayıf olmasına rağmen, kendilerini aşırı kilolu görürler. Egzersiz çoğunlukla sağlık için faydalıdır ancak egzersiz blumiyası olan kişiler spor yaralanması, kazası yaşasalar bile acıya rağmen egzersize devam ederler. Egzersiz blumiyası olanlar egzersiz aktivitelerini öncelikli sıraya koyar ve sosyal yaşantılarını, işlerini ikinci plana atarlar.

  • Yeme bozukluğu günümüzde gittikçe artan bir sorun olmaya başlamıştır.
  • Başarılı ve sağlıklı kilo verme

Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız:

-kilo vermek ve tekrar almamak istiyorsanız kalıcı değişiklikler yapmalısınız. Yemek miktarını azaltmak, yeme alışkanlıklarını değiştirmek gibi

-Miktarı fazla ama kalorisi az yiyecekler tercih edin. Bu şekilde çok yediğiniz için midenizi kandırıp açlığı azaltabilirsiniz.

-egzersiz yapın. Egzersiz yaptığınızda vücudunuzda depolanan yağlar yakılır ve yağ yakıp, sağlıklı kilo verebilirsiniz.

-mantıklı gerçekleştirebileceğiniz hedefler belirleyin.

-televizyonda veya sosyal medyada gördüğünüz hızlı sonuç vaat eden haplardan kaçının.

-Popüler olan her diyeti uygulamayın. Tek düze beslenmeli diyetler sadece kısa sürelidir uzun vadede işe yaramaz ve sağlıklı değildir.

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.