Yeni Teknoloji: Blockchain Ağı Ve Yapısı

İnsanlar arasında oldukça sık kullanılan her işimizi her derdimize çözüm aradığımız bir platform olan internet dünyasında son birkaç yıldır ”Sanal Para” dediğimiz sistemi projeleri birbirinden farklı olan bu paraların dünyasını ve nasıl aktarıldıklarını anlattık.

Sanal para, internetten aldığı enerji ile kendi projesine bağlı kalarak ortaya çıkan herhangi bir nesnel yapısı olmayan iletişim ve kullanım aracıdır. Sanal paraların insanlara ulaşmasında ve insanlarında kendi aralarında transfer yapmasına olanak sağlayan yapıya da zincir denir. Zincirler internet üzerinden taşınan, saklanan bilgilerin transferinden sorumludur.

Blockchain de bu zincirlerin en büyükleridir. Bu en büyük iletişim ağının üzerinde milyonlarca insan güvenli bir şekilde alışveriş yapar ve transferlerini sağlayabilirler.

Blockchain Ağı

Blockchain ağının sanal paralarda en önemli özelliği yukarıda bahsettiğimiz en büyükleri olmasıdır. Blockchain ağı sayesinde firmalar veya topluluklar kendi paralarını çıkartıp bu ağ üzerinden satışını ve güvenliğini sağlarlar.

Blockchain ağının içinde her gün milyonlarca insan milyarca işlem yapmaktadır bu işlemlerin hiç biri birbiri ile karışmıyor ve hiç bir şekilde veri sızıntısı olmamaktadır. Peki bu veri akışı sırasında nasıl bilgi sızıntısı olmuyor?

Blockchain Ağının İşleyişi

Blockchain ağına giren her insan öncellikle detaylı bir kimlik soruşturmasına girer ve bu yüzden sahte kimliklerle veya robotların işlem yapması engellenir. Blockchain ağının işleyişi birden çok bloktan oluşur ilk bloğa girdiğiniz bilgiler milyonlarca bloklara ulaşarak bilgi hem güncel kalır hem de başka bloklardaki işlemlerle karışması önlenir. Bu ağda herhangi bir banka veya yöneten yok bu yüzden oldukça şeffaftır herhangi bir işlem ücreti de yoktur.

Sanal para almak istediğiniz sitelerde işlem yaptığınız halde anında blockchain anına girer ve kayıtlı olursunuz. Sizlerin de bilgileri bu bloklar arasında geçiş yaparak güncel kalır ve asla başkaları ile paylaşılmaz.

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.